Jak zrobić tablicę manipulacyjną?

cze 16, 2020 przez

Jak zrobić tablicę manipulacyjną?

Tablice manipulacyjne to dobra zabawka dla dzieci młodszych, a nawet nieco starszych, przedszkolaków. Pozwala ona rozwijać u malucha zdolności manualne, ale przede wszystkim uczy ciekawości świata i poznawania, jak funkcjonują niektóre rzeczy. Czy można wykonać taką tablicę w domu?

Czym jest tablica manipulacyjna?

Taka tablica to przytwierdzona do ściany duża tablica, najczęściej magnetyczna, taka jak tutaj: http://e-tablica.pl/142-tablice-magnetyczne-suchoscieralne , choć wykorzystuje się także te kredowe albo drewniane. Do tablicy przytwierdza się elementy, których obsługi warto malucha nauczyć – klamki, zamki na łańcuszek do drzwi, przekręcane gałki, otwieranie drzwiczek na zawiasach, wciskanie kodów, przycisków, przekręcanie klucza i tym podobne. Pozwala ona łączyć edukację najmłodszych z przyjemną zabawą, ponieważ maluchy w tym wieku bardzo lubią takie powtarzalne czynności, które dają konkretny efekt.

Czym można ją zrobić samodzielnie?

Przy odrobinie czasu i zdolności manualnych, można przygotować taką tablicę własnym sumptem, oszczędzając spore pieniądze. Jest to szczególnie warte uwagi, gdy ma się w domu wiele różnych przełączników, klamek i innych drobiazgów, których się nie używa. Wystarczy kupić odpowiednią tablicę i przytwierdzić do niej na przykład za pomocą magnesów lub wkrętów te elementy. Niektóre z nich mogą wymagać podłączenia do baterii lub prądu, aby pokazać dziecku na przykład efekt zapalania żarówki.

Zarówno te proste, jak i nieco bardziej zaawansowane tablice z dźwiękami i światłami można jak najbardziej przygotować samodzielnie, urozmaicając je do woli. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić, ale również da sporo satysfakcji z samodzielnie zrobionej zabawki dla dziecka. Wiele osób, które lubią majsterkowanie i tego rodzaju kreatywno-techniczne wyzwania, z przyjemnością spędza wolne wieczory, robiąc ogromne, bardzo zaawansowane tablice manipulacyjne. To sprzęty, które z powodzeniem można wykorzystać przy kolejnych dzieciach lub nawet sprzedać, gdyż cieszą się ogromnym powodzeniem wśród rodziców.

Podobne