Sieci komputerowe

cze 22, 2018 przez

Sieci komputerowe

Sieć to zbiór połączonych ze sobą urządzeń w sposób fizyczny (np. poprzez kabel RJ45, WiFi), ale też i logiczny przy użyciu odpowiednich protokołów komunikacji sieciowej (np. TCP/IP, UDP). Z życia codziennego, przykładem sieci może być router lub koncentrator umiejscowiony w naszym domu, z którego korzystają wszyscy domownicy. Połączenie sieciowe zapewnia transmisje danych pomiędzy komputerami, dzięki czemu możemy wspólnie grać w gry komputerowe, udostępniać pliki, czy przesyłać strumieniowo muzykę i filmy. Sieci komputerowe dzieli się ze względu na ich rozmiar i zasięg. Najprostszą siecią będą dwa połączone ze sobą komputery, a największą, najbardziej rozbudowaną, będzie internet.

Przykłady sieci komputerowych

Sieci możemy podzielić na kilka typów:
• Peer-to-peer, czyli sieć równorzędna. W tej sieci każdy użytkownik ma równe uprawnienia w przeciwieństwie do architektury klient-serwer. Ciekawostką jest, że cały internet pierwotnie działał na tej zasadzie, jednak w wyniku gwałtownego rozwoju infrastruktura się zmieniła.
• MAN, czyli sieć miejska. Taka sieć obejmuje zazwyczaj całe miasto bądź aglomeracje. Najczęściej do połączenia używany jest światłowód, który jest aktualnie najszybszym dostępnym medium transmisyjnym.
• LAN, czyli sieć lokalna. W tej sieci urządzenia są rozsiane na niewielkim obszarze jak blok, szkoła, szpital, czy w domu/mieszkaniu.
• WAN, czyli sieć rozległa, wykraczająca poza miasto, kraj czy nawet kontynent. Obecnie najbardziej rozpowszechnioną i największą siecią WAN jest internet.

Podobne

Tagi