Czym są wysłodki oraz co warto wiedzieć o wysłodkach niemelasowanych?
Przede wszystkim zacznijmy od zdefiniowania tego, czym właściwie są wysłodki buraczane oraz kiedy warto karmić nimi zwierzęta. W okresie zimy wielu hodowców koni ma pewne problemy, które dotyczą prawidłowego karmienia zwierząt. Na pewno musimy przyjąć, że każdy hodowca koni dba o nie najlepiej jak potrafi, dlatego szczególnie ważne jest ich karmienie. Niekorzystne warunki pogodowe, do tego podłoże, które jest błotniste oraz gorszej jakości pasza. To wszystko ma wpływ na nasze konie. Musimy zatem uwzględnić pasze, które są nie tylko bogate w minerały, ale również w witaminy. Konie muszą się prawidłowo i zdrowo odżywiać. Co do tego nie mamy najmniejszych wątpliwości.
Jakie wysłodki są dostępne na rynku?
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że są dwa różne rodzaje wysłodków buraczanych. Te pierwsze są z dodatkiem melasy, natomiast drugie to wysłodki niemelasowane. Musimy o tym pamiętać, kiedy chcemy zdecydować się na zakup odpowiednich wysłodków. Różnice są znaczne, o czym musimy pamiętać. Melasę dodaje się po to aby polepszyć smak oraz zmniejszyć ilości kurzu. W przypadku wysłodków melasowanych warto odnotować pewien istotny szczegół. Otóż mają one wysoki indeks glikemiczny, którego poziom jest zbliżony do poziomu owsa. Musimy mieć tego świadomość, kiedy chcemy wybrać i postawić na wysłodki melasowane. Jednak musimy mieć świadomość tego, że spore ilości prostych cukrów niekoniecznie są zdrowe dla organizmu konia. Wtedy warto zastanowić się nad zakupem oraz następnie karmieniem koni wysłodkami niemelasowanymi. Te sprawdzają się świetnie w wielu różnych sytuacjach. O tym musimy po prostu wiedzieć.
Czym jest super włókno?
Przewód pokarmowy konia został tek zaprojektowany, żeby ciągle dostarczać do niego bogatych właśnie we włókno pasz. Wiele z włókien zawiera sporo energii. Źródła włókien są dosyć szybko fermentowane. Z tych względów często używa się określenia super włókna.
Wysłodki mineralizowane oraz niemelasowane. O czym powinniśmy wiedzieć?
Beet Pulp, w którym nie ma dodatku melasy, jest w stanie zapewnić stosunkowo niski indeks glikemiczny. To daje po prostu bezpieczną oraz przed wszystkim zdrową paszę praktycznie dla każdego typu konia, również dla tych zwierząt, które są aktualnie na diecie. Energia, która się w nich znajduje, jest wolnouwalniana. To z kolei sprawi, że mięśnie zwierzęcia dostaną szybki zastrzyk sił i będą lepiej pracować. Wtedy zwierzę jest spokojniejsze. Wszystkie te kwestie są niezwykle ważne, jeśli chodzi o prawidłowe karmienie koni wysłodkami melasowanymi lub też wysłodkami niemelasowanymi.
Zima to okres, kiedy niezbędny dla hodowców musi być dostęp do pasz objętościowych, które muszą cechować się wysoką jakością. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku koni, które spędzają czas poza stajnią. Konie to zwierzęta radzące sobie świetnie wtedy, kiedy panują stosunkowo niskie temperatury. Z czego to jednak wynika. Musimy wymienić jedną z przyczyn. Otóż chodzi o to, że energia, która jest wydzielana w czasie fermentacji włókna w przewodzie pokarmowym, pochodzi z pasz objętościowych. Organizm konia wtedy wykorzystuje taka energię, żeby się ogrzać.